ARA

Evde Salamura Yapımı

Evde Salamura Yapımı Taze bağ yaprakları, yıkanmadan yaprağın damarlı kısmı üste gelecek şekilde demet yapılarak katlanır.


Malzemeler:

2 Kilo Asma Yaprağı
5 su bardağı Estuz Salamura Tuzu
5 litre Su
Cam Kavanoz

Hazırlanışı:

Yaprakların aralarına 1 ya da 2 tutam Estuz salamura tuzu serpilerek demet yapmaya devam edin. 15-20 yaprak bir demet için yeterli olur. Yaptığınız yaprak demetlerini bir kapta üst üste yerleştirin ve üzerine bir avuç kadar Estuz salamura tuzu ekleyip, üstünü kapatacak kadar da sıcak su döküp bekletin. 2-3 saat kadar beklettiğiniz sararan asma yapraklarını demet demet sudan çıkarıp, hafifçe suyunu sıktırıp, aralarına Estuz serperek cam bir kavanoza sıkıca yerleştirin.

Kavanozu üzerinde açık yer kalmamasına dikkat ederek doldurun. Doldurduğunuz kavanoza tuzlu su ilave edin. Buzdolabı poşeti ile yaprakların üzerini kapatıp ve üzerine bir ağırlık bastırarak yaprakların havaya kalkmasını engelleyebilirsiniz. Cam kavanozunuzun kapağını sıkıca kapattıktan sonra kış ayları için serin ve güneş almayan bir yerde muhafaza edin. 10 gün sonra suyu eksilmişse tekrar tuzlu su ekleyin. Yaptığınız salamurayı bu şeklide yaklaşık 1 sene kadar saklayabilirsiniz.

Afiyet Olsun.

COSMOTURK YAYIN GRUBU & HILLARY COMPANY TURKEY
Reklam Satış & Pazarlama: COMMEDYA TARAFINDAN YAPILMAKTADIR/ +90 (212) 347 01 93
İletişim:
cosmoeditor@cosmoturk.com

Tel: (0212) 244 13 56 Fax: (0212) 244 13 32

Telif hakkı ©2013 Ozelyemekler.com Tüm Hakları Saklıdır.
Ozelyemekler'da yayınlanan haberler kaynak gösterilerek içeriği değiştirilmemek şartıyla hertürlü medya ortamında kullanılabilir. Ozelyemekler sitesinde yayınlanan yazılar yazarların kendi kişisel görüşleridir. Yazıların her türlü sorumluluğu yazıyı yazan yazarına aittir.


Programlama Hakan Şen