ARA

İrmikli Elma Kompostosu

İrmikli Elma Kompostosu Elmayı çabucak soymak için soyucu bıçak kullanın. Bıçağın sivri ucuyla elmanın istenmeyen yerlerini oyarak çıkarmanız daha pratik bir çözüm olacaktır.


Malzemeler:

30 gr. limon kabuğu rendesi
10 gr. tereyağı
125 ml. süt
2 adet ekşi elma
1 adet limon
700 ml. üzüm suyu
700 ml. açık renk elma suyu
4 adet kakule
60 gr. toz şeker
75 gr. mısır unu
50 gr. irmik
1 adet yumurta
1 adet yumurta sarısı
Muskat
Tuz

Hazırlanışı:

Elmayı çabucak soymak için soyucu bıçak kullanın. Bıçağın sivri ucuyla elmanın istenmeyen yerlerini oyarak çıkarmanız daha pratik bir çözüm olacaktır. Limonu sıcak suda yıkayın ve kabuğunu rendeleyin.

Limonun suyunu sıkın. Limon kabuklarını, suyunu, kakuleleri, toz şekeri, üzüm ve elma sularını bir tencereye koyup ağzı kapalı 5 dakika düşük ısıda pişirin. Elmaların kabuklarını soyun ve çekirdeklerini çıkartın ve 0,5 cm. aralıklarla dilimledikten sonra üzerlerine hemen 45 ml. limon suyu sürün.

Elmaları kaynamakta olan kompostonun içine ekleyin ve soğumaya bırakın. Süt, tereyağı, limon kabukları, bir tutam tuz ve muskatı bir tavada karıştırın. İrmiği ve mısır ununu ekleyip dibini tutturmadan topak topak olana dek karıştırın. Bir kaba koyun ve önce yumurtayı daha sonra da yumurta sarısını ekleyip iyice karıştırın.

Bir tencereye su koyup yeterince tuz atın ve kaynamaya bırakın. Su kaynayınca ateşi kısın ve ıslak yemek kaşığıyla irmikten kaşık kaşık lokmalar alıp sıcak suya atın.
Lokmaların su üzerine çıkmasını bekleyin ve kevgirle alıp kompostonun içinde servis yapın.

Afiyet Olsun.COSMOTURK YAYIN GRUBU & HILLARY COMPANY TURKEY
Reklam Satış & Pazarlama: COMMEDYA TARAFINDAN YAPILMAKTADIR/ +90 (212) 347 01 93
İletişim:
[email protected]

Tel: (0212) 244 13 56 Fax: (0212) 244 13 32

Telif hakkı ©2013 Ozelyemekler.com Tüm Hakları Saklıdır.
Ozelyemekler'da yayınlanan haberler kaynak gösterilerek içeriği değiştirilmemek şartıyla hertürlü medya ortamında kullanılabilir. Ozelyemekler sitesinde yayınlanan yazılar yazarların kendi kişisel görüşleridir. Yazıların her türlü sorumluluğu yazıyı yazan yazarına aittir.


Programlama Hakan Şen